Kwiecień 2018 piękna pogoda i... Pierwsze pożytki pyłkowe dla pszczół :)



Czerwiec w pasiece

W czerwcu rodzina pszczela osiąga apogeum rozwoju. W sprzyjających warunkach, tzn. dobrej kondycji rodziny, nieprzerwanym dopływie pyłku i nektaru oraz plennej matce itp. ilość pszczół w ulu osiąga liczbę 50 tysięcy. Podobnie jak maj, również czerwiec jest typowym miesiącem rojowym.


Wraz z przesileniem letnim, ok. 21. czerwca, w stabilnych rodzinach powolnieje tempo budowania nowych plastrów. Nie daje się tego zauważyć w prawidłowo pielęgnowanych (stały dopływ pokarmu) odkładach, które kierują się innymi potrzebami (zbudowanie gniazda) niż w pełni zorganizowana rodzina pszczela. Potrzebę budowania należy wykorzystać do wymiany starych plastrów na nowe. Polepsza to higienę w ulu, np. zmniejsza ryzyko pojawienia się zgnilca amerkykańskiego.

 

Deszczowa pogoda i związana z tym przerwa w dopływie pożytku powoduje pogorszenie opieki nad larwami - są rzadziej karmione. Długotrwałe utrzymywanie się niesprzyjającej pogody prowadzi do potrzeby zmniejszenia ilości wychowywanych larw i czasem kanibalizmu wśród pszczół, polegającego na zjadaniu najmłodszych larw. Typową chorobą mogącą się pojawić przy zimnej i wilgotnej pogodzie, szczególnie w słabszych rodzinach, jest → grzybica wapienna. Cierpiące przejściowo na głód rodziny pszczele można podkarmić własnym miodem z wcześniejszego miodobrania.


17.05.2016
Maj jest miesiącem szybkiego rozwoju rodzin pszczelich, powoli kończy się masowa wymiana generacji - zeszłoroczne pszczoły zimowe ostatecznie znikają z uli, a na ich miejsce przybywa pszczół letnich.

 

A oto kilka praktycznych porad na maj:

 W miarę rozwoju rodzin poszerzajmy gniazda. Początkowo podajmy woszczynę, a po zakwitnięciu sadów i mniszka możemy podawać węzę.

  1. Kolejny plaster dodajmy, gdy za ostatnią ramką pszczoły siedzą na zatworze.
  2. W drugiej połowie maja wiele rodzin osiągnie taki rozwój, że będzie trzeba podać nadstawki. Nie czekajmy, aż gniazdo zapełni się ramkami, ale dodajmy nadstawkę jako formę poszerzania gniazda.
  3. Utrzymujmy rodziny ocieplone matami.
  4. Jeśli mamy odpowiedni sprzęt, przystępujmy do pozyskiwania obnóży pyłkowych.
  5. Zebrane obnóża pyłkowe codziennie dostarczajmy do suszarni. Pyłku nie suszymy na słońcu i w wysokiej temperaturze, ponieważ straci swe właściwości.
  6. Po wysuszeniu pyłek przechowujmy w zgrzanych torebkach lub hermetycznie zamkniętych słojach w lodówce, by zabezpieczyć przed szkodnikami.
  7. Na początku maja zaznaczajmy wszystkie ramki, na których zimowały pszczoły i dążmy do tego, by w ciągu roku wszystkie wycofać z ula, aby pszczoły ponownie na nich nie zimowały. Postępując w ten sposób unikniemy wielu chorób.
  8. Nadal dbajmy o poidło.
  9. Pamiętajmy o wysiewie roślin miododajnych, by wzbogacić pożytki pszczele.

21.04.2016

Mniszek lekarski, kuszący pożytek pyłkowy na wiosnę pszczoły chętnie go oblatują zbierając pyłek.

 

 

 

 

 

 

 

Jeden z głównych pożytków nektarowych na wiosnę - rzepak już niedługo pełnia kwitnienia.


17.04.2016 Już od wczesnych godzin porannych słonko rozpieszczało nas i nasze pszczółki swoimi ciepłymi promieniami. 26 stopni C ciepła i wietrzyk lekko utrudniający pszczołom loty na kwiaty. Jednak mimo wszystko rozwój naszych ulubieńców nabiera tempa. Już jak widać na zdjęciu wykorzystują wolne przestrzenie i wypełniają je woszczyzną. Taki objaw cieszy oko pszczelarza bo wie że rodzina jest silna i daje sygnał do powiększania przestrzeni roboczej gniazda. Wstawiamy do ula ramki z suszem oraz z niedawno zakupioną węzą.


12.04.2016 Pogoda nie rozpieszcza zapylaczy a mimo to wylatują do pracy. Zakwitły tarniny, śliwy oraz forsycje. Pszczoły nabierają siły po zimie, uzupełniają zapasy pyłku w gniazdach oraz smakują pierwszych nektarów.


02.04.2016r. Początek kwietnia, Pszczelarze z koła zaopatrują się w węzę. Węza to specjalny szablon z wytłoczonymi komórkami w kształcie plastra, który umieszcza się wewnątrz ula. Dzięki niemu pszczoły budują plastry staranniejsze i stabilniejsze. Gdy rodzina pszczela jest w fazie intensywnego rozwoju, do budowania plastrów wykorzystywane są ramki z wtopioną węza. Węzę wtapia się w specjalną drucianą ramkę, dzięki czemu plastry są wytrzymałe, stabilne i mają jednorodny kształt. Wymiary węzy mogą być różne w zależności od rodzaju uli, jakie są stosowane w danej pasiece.



29.03.2016r  14 st C, przelotne słonko i pierwsza burza. Radość w pasiece, pszczółki wyruszyły po pyłek. Wiosenny rozwój naszych podopiecznych nie jest możliwy bez tego cennego daru natury. Więc do dzieła!!!